І справді хороші зміни у валютному законодавстві

4 липня Петро Порошенко підписав Закон України «Про валюту і валютні операції».

Даним законом приймається декілька важливих змін, в роботі зовнішньо економічної діяльності, а саме:

Перше стосується населення - українці зможуть інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій.

До кризи для проведення такої операції потрібно було отримувати дозвіл Нацбанку: для цього потрібно було зібрати пакет оригіналів документів, які б підтвердили джерело доходів для таких операцій, а також цільове використання цих коштів.

Але навіть якщо весь пакет документів був зібраний, Нацбанк міг відмовити в проведенні операції. Під час кризи 2014 року Нацбанк і зовсім повністю заборонив такі операції - аж до літа 2017 року.

У минулому році інвесторам дозволили виводити за кордон до 50 тис. дол на рік. Але для цього потрібно отримати електронну ліцензію від регулятора: по суті, в цьому випадку працює повідомний принцип.

Клієнт надає в банк, в якому він буде проводити операцію, всі необхідні документи (включно з підтвердженням офіційного доходу), банк онлайн направляє інформація в НБУ, який вносить інформацію про цю операцію в єдину базу. Якщо клієнт захоче провести ще одну операцію в іншому банку, перевищивши таким чином дозволений ліміт, Нацбанк таку операцію "не пропустить".

Після вступу в силу закону отримувати дозволи і індивідуальні валютні ліцензії не потрібно буде. Досить буде пройти стандартний контроль в банку.

У Нацбанку уточнюють, що зараз існує два види ліцензій - генеральні та індивідуальні (6 типів). Після прийняття закону залишиться тільки одна - валютна. Її потрібно буде отримувати небанківським фінансовим компаніям, які захочуть працювати з валютою. Дозвіл на роботу з валютою для банків буде автоматичним: його буде включено в загальну банківську ліцензію.

Друге - закон дозволить зняти зайвий валютний контроль з дрібних операцій як для населення, так і для бізнесу.

У Нацбанку підрахували, що українці в рік роблять понад 1 млн операцій з купівлі або переказу валюти на суму до 150 тис. грн в еквіваленті. Але на їхню частку припадає 40% від усієї кількості валютних операцій і лише 3% - від обсягу.

Нацбанк пропонує скасувати для таких операцій валютний контроль і поширити його тільки на операції понад 150 тис. грн (як і фінмоніторинг). При цьому вже є ініціатива підвищити поріг операцій, які потрапляють під фінмоніторинг в два рази - до 300 тис. грн.

Але найбільше законопроект буде корисний компаніям, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність - експортерам та імпортерам.

По-перше, Нацбанк пропонує продовжити максимальний термін для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів до більш ніж 180 днів. Головне правило - дотримуватися термінів контрактів.

Нацбанк буде збирати дані про терміни закриття контрактів для статистичних цілей. Таке нововведення дозволить українському бізнесу розраховуватися з контрагентами в терміни, зручні їм самим і не буде необхідності вираховувати дати, щоб не потрапити під санкції.

Також експортерам не потрібно буде продавати валютну виручку, а компанії зможуть купувати валюту без прив'язки до конкретного експортного контракту.

По-друге, Нацбанк послабить санкції за порушення валютного регулювання. Зараз розмір штрафу може досягати 100% від суми операції, а в деяких випадках компанія може навіть втратити статус суб'єкта ЗЕД, наприклад, за порушення термінів закриття контрактів.

По-третє, якщо компанія захоче залучити кредити з-за кордону, то реєструвати їх в Нацбанку не потрібно буде. Компанія буде повідомляти Нацбанк про залучення коштів вже по факту. Відпаде необхідність і в декларуванні валютних цінностей за кордоном.

У той же час в Нацбанку зазначають: лібералізація не означає відсутність контролю. Нацбанк як орган валютного нагляду і банки, які будуть виконувати роль агентів валютного контролю, матимуть право вимагати від компаній і фізосіб документи щодо проведених операцій. А НБУ і ДФС зможуть проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства.

Але за текстом прийнятого документу, Закон має набрати чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через сім місяців з дня набрання ним чинності. Тобто нові правила почнуть діяти з середини лютого 2019 року, якщо Закон буде оприлюднено у липні 2018 року. 

Джерело: ДТ КТ/ http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=63668/

Избранные посты
Недавние посты