Що робити з залишками товарів після закінчення дії ліцензії?!


У підприємця - платника акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів закінчився строк ліцензії на роздрібну торгівлю алко-тютюновими виробами. Що робити з залишком товару? Чи нарахувати роздрібний акциз на суму залишку при його списанні?

1. Дії платника податку із залишками алко-тютюнових виробів при закінченні дії ліцензії

Відповідно до консультації податківців, розміщеної у підкатегорії 115.03 ресурсу «ЗІР»* нереалізовані алко-тютюнові вироби, що залишились у власності суб'єкта господарювання після закінчення терміну дії ліцензії, відповідно до норм чинного законодавства не можуть реалізовуватись (передаватись) іншим особам (як фізичним особам, так і суб'єктам господарювання), але можуть бути використані їх власником для власного споживання.

Крім цього, податківці у ресурсі «ЗІР» на питання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю, повернути постачальнику раніше придбані у нього алкогольні напої (алко-тютюнові вироби)?», - відповіли, - «що можливість та умови повернення товарів регулюються безпосередньо договором поставки, укладеним між постачальником та покупцем».

Тобто, те, чи буде суб’єкт господарювання повернути залишки непроданих алко-тютюнових виробів після закінчення строку дії ліцензії, врегульовується на рівні договірних відносин із постачальниками.

При цьому, наразі податківці притримуються ліберальної позиції щодо необхідності отримання ліцензії для повернення постачальнику непроданих залишків. Так, до 24.12.2015 р. вони роз’яснювали, що без одержання ліцензії суб'єкт господарювання не може повернути залишки, а з 25.12.2015 р. вони змінили свою позицію, не висуваючи дану вимогу до суб'єкта господарюванння щодо необхідності придбання ліцензії.

Тож, аби не натрапити на штраф у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн, за зберігання залишків нереалізованих алко-тютюнових виробів після закінчення дії ліцензії, як таких, що зберігаються в місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, радимо повернути такі залишки постачальникам або віддати такі залишки на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання, що мають приміщення для збереження алкогольних напоїв (алко-тютюнових виробів), відомості про які внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на підставі цивільно-правових угод, метою яких є виникнення зобов'язань по наданню послуг зі зберігання.

Таким чином, фізособа-підприємець залишки тютюнових виробів може:

  • або використати для власного споживання (тобто «не проводячи по документам» їх реалізацію);

  • або домовитися із постачальником та повернути такі залишки;

  • або передати такі залишки на відповідальне зберігання іншій особі, яка має на це право згідно із законом.

2. Щодо нарахування роздрібного акцизу.

Відповідно до роз'яснення фахівці ДФС у ресурсі «ЗІР»** об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання алкогольних напоїв (алко-тютюнових виробів), до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та алко-тютюнових виробів.

Тобто, у разі використання залишків алко-тютюнових виробів для власних потреб, тобто їх списанні, нараховувати роздрібний акцизний податок не потрібно.

джерело ДТ КТ

Избранные посты
Недавние посты